FAQ – Konsola wyszukiwania Google

Konsola wyszukiwania Google

Konsola wyszukiwania Google jest używana przez miliony webmasterów do kontroli i optymalizacji ich własnej strony internetowej. Konsola wyszukiwarki Google jest oferowana bezpłatnie, ponieważ Google również realizuje swoje własne cele, gdy operator strony internetowej rejestruje tam swoją stronę. Posiada ona wiele funkcji służących do ulepszania własnej strony internetowej, co z kolei przynosi korzyści Google i oczywiście odwiedzającym witrynę. Za pomocą różnych linków można rozszerzyć dane statystyczne o np. dane Google Analytics.

Korzyści dla Google

Jeśli operator strony internetowej korzysta z konsoli wyszukiwania Google, ma to kilka zalet dla Google. Wyświetlając błędy, operator strony internetowej może dokonywać ciągłych ulepszeń, co z kolei poprawia jakość wyników strony. To z kolei ma wpływ na jakość organicznych wyników wyszukiwania, stron docelowych dla Google Ads i Google AdSense. Google ostrzega również przed niepożądanym złośliwym oprogramowaniem i nieprawidłowym przepływem linków, co ma również pozytywny wpływ na jego własną jakość.

Korzyści dla operatorów stron internetowych

Korzyści dla operatorów stron internetowych, którzy korzystają z konsoli wyszukiwania Google do monitorowania własnej strony internetowej i do celów statystycznych są oczywiste. Korzystając z niej za darmo, Google oferuje praktycznie każdemu operatorowi stron internetowych możliwość bycia zawsze na bieżąco. Dzięki statystykom i wyświetlanym słowom kluczowym, operator strony internetowej widzi, które słowa kluczowe są szczególnie łatwe do znalezienia i może wyciągnąć dalsze wnioski.

Konsola wyszukiwania Google

Jak mogę skonfigurować konsolę wyszukiwania Google?

Do korzystania z konsoli wyszukiwania Google potrzebne jest najpierw aktywne konto Google. Następnie należy zarejestrować swoją stronę internetową w „konsoli wyszukiwania”. Podczas rejestracji strony internetowej należy upewnić się, że zarejestrowano ją pod właściwym adresem URL. Następnie należy potwierdzić stronę w pożądany sposób i można rozpocząć. Jeśli już ukończyłeś swoją stronę internetową, powinieneś wpisać ścieżkę do własnej mapy strony w punkcie menu Mapy strony (przykład: www.your page.de/sitemap.xml). Możesz to zrobić również dla wszystkich istniejących zdjęć i filmów na własnej mapie strony. Spełnia to już bardzo ważny punkt wytycznych Google Webmaster Guidelines, ponieważ ułatwia to Google odnalezienie zawartości strony internetowej.

Jakie dane mogą być testowane?

Jeśli nie chcesz, aby niektóre podstrony były indeksowane (na przykład: strony logowania), możesz użyć testera robots.txt, aby dać instrukcje. Wcześniej przesłany Sitemap.xml jest również regularnie sprawdzany pod kątem błędów. W przypadku wystąpienia błędów, operator strony internetowej otrzyma wiadomość e-mail. Za pomocą narzędzia Disavow możesz usunąć niechciane linki zwrotne z indeksu, jeśli nie jesteś przekonany co do jego jakości.

Inną możliwością dla operatorów stron internetowych jest możliwość zażądania nowego indeksowania podstron, które miały błędy podczas ostatniej wizyty w Google. Sprawdzenie adresu URL może być wykorzystane do zasygnalizowania Google, że błędy zostały usunięte. Ponieważ Google włączył Core Web Vitals do czynników rankingu na rok 2021, należy również korzystać z tej funkcji w konsoli wyszukiwania Google. W ten sposób jest ona przygotowana na rok 2021.

Konsola wyszukiwania Google i przyjazność dla użytkownika

Bardzo przydatne jest również sprawdzenie łatwości obsługi na własnej stronie mobilnej. Wszelkie błędy są tam wyświetlane i mogą być poprawione przez operatora strony. To prowadzi nas do funkcji AMP (Acellerated Mobile Pages). Jeśli witryna korzysta z AMP-ów, funkcja ta może być wykorzystana do monitorowania AMP-ów i korygowania istniejących błędów.

Podsumowując, Konsola Wyszukiwarki Google oferuje wiele przydatnych funkcji, z których można korzystać za darmo, aby ulepszać i monitorować swoją stronę internetową. Dla naszych klientów ustawiamy wszystkie funkcje Google automatycznie, tak aby nasi klienci mogli w każdej chwili pobrać dane.

Lokalizacja

WSO International
Droga Grevenbroicher 45
50829 Kolonia Niemcy
Telefon: +49 221/29884152
E-mail: info@web-seo-online.com